Intersport Sport Dress New Balance DGI

Log ind

  1. Husk mig
Vi er en løbeklub i Aalborg.

Vi træner sammen flere gange om ugen, og gør meget ud af varierende træning.
 

Nyheder fra klubben

RSS

22-11-14

Julefrokost

af Esben Elbæk - Permalink

Husk at tilmelde dig julefrokosten den 6 december på listen i klubben eller til en i bestyrelsen

 

0 kommentarer

12-11-14

Fordi vi gør det godt

af Esben Elbæk - Permalink

OK så er det med at komme til tasterne og det gør jo ikke noget med lidt lokal patriotisme: http://www.danskernesidrætspris.dk/stem

 

0 kommentarer

31-08-14

DMU ATLETIK 2014

af Stig Malmberg - Permalink

DMU ATLETIK 2014

Tre atleter var i weekenden til de danske ungdomsmesterskaber i Atletik på Østerbro. Trods de voldsomme regnmasser lykkedes det alligevel at levere gode resultater...

Esben leverede derudover fremragende præstationer indenfor professionel tidstagning, der stærkt overgik de sløsede sparta-folk i kommentatorboksen. Esben er i dette øjeblik i kontakt med IAAF angående kontrakt omkring fast stilling som tidstager.

...

Vi havde i øvrigt en god tur.

Sofie Hintz på 1500m - 5:16,17 PB

August Runge på 1500m(4:56,18) PB og 3000m(10:25,22) PB

Stig Malmberg på 1500m(4:29,94) PB og 800m(2:09,96)

0 kommentarer

13-08-14

Lionsclub løb i Blokhus 2014

af Peter Lindegaard Hansen - Permalink

Resultatliste 2014


 

Placering Startnr. Navn Netto tid Min/km Distance
1 24 Charlotte Ramme 00:19:40.81 03:56:00 5 km
2 63 Alexander Lada 00:20:03.49 04:00:00 5 km
3 18 Tina Thunbo 00:21:09.41 04:13:00 5 km
4 71 Tina Møller 00:22:54.58 04:34:00 5 km
5 28 Mette Nielsen 00:24:19.23 04:51:00 5 km
6 55 Johanna Kasch 00:26:06.97 05:13:00 5 km
7 74 Johanne Jensen 00:26:24.18 05:16:00 5 km
8 26 Mie Baastrup 00:26:52.96 05:22:00 5 km
9 75 Bente Mæhlisen 00:27:26.72 05:29:00 5 km
10 27 Karina Heby Kanstrup 00:28:20.96 05:40:00 5 km
11 2 Lone Toft Nielsen 00:28:34.91 05:42:00 5 km
12 15 Mette Djernis 00:28:48.61 05:45:00 5 km
13 36 Nicoline Vall Bøgh 00:28:53.80 05:46:00 5 km
14 37 Gitte Vall Bøgh 00:28:55.01 05:47:00 5 km
15 70 Hanne Falbe 00:28:58.96 05:47:00 5 km
16 21 Inger Toft Jellesen 00:29:03.24 05:48:00 5 km
17 9 Frederikke Lunde Holmegaard 00:29:09.61 05:49:00 5 km
18 10 Camilla Nielsen 00:29:13.60 05:50:00 5 km
19 6 Hanne Lund Søhus 00:29:18.43 05:51:00 5 km
20 69 Kirsten Vestergaard 00:29:18.93 05:51:00 5 km
21 76 Helle Andersen 00:29:22.55 05:52:00 5 km
22 68 Michelle Lundtoft 00:30:11.29 06:02:00 5 km
23 54 Petra Kasch 00:30:22.28 06:04:00 5 km
24 59 Birthe Kronborg 00:30:56.91 06:11:00 5 km
25 4 Rikke Olssen 00:31:38.02 06:19:00 5 km
26 29 Anne-Sofie Nielsen 00:31:45.90 06:21:00 5 km
27 62 Mette Christensen 00:32:07.76 06:25:00 5 km
28 46 Nicoline Lønstrup Kristensen 00:32:54.27 06:34:00 5 km
29 73 Pia Kær Nielsen 00:33:22.46 06:40:00 5 km
30 60 Amalie Lindskou-Mouritsen 00:33:23.35 06:40:00 5 km
31 61 Louise Lindskou-Mouritsen 00:33:24.23 06:40:00 5 km
32 64 Zeike Christiansen 00:33:28.82 06:41:00 5 km
33 11 Jonna Nielsen 00:33:34.99 06:42:00 5 km
34 67 Birgit Knudsen 00:33:37.59 06:43:00 5 km
35 72 Anja Jensen 00:33:38.21 06:43:00 5 km
36 5 Mai Langeland 00:34:04.73 06:48:00 5 km
37 23 Dorte Ditlev Borup 00:34:07.32 06:49:00 5 km
38 22 Line Toft Jellesen 00:34:21.67 06:52:00 5 km
39 35 Lene Esbech Hansen 00:34:42.17 06:56:00 5 km
40 47 Birgit L Vestergaard 00:36:21.33 07:16:00 5 km
41 49 Emilie Albrechtsen 00:36:47.49 07:21:00 5 km
42 51 Karoline Valbirk 00:36:47.72 07:21:00 5 km
43 48 Nikoline Albrechtsen 00:36:48.58 07:21:00 5 km
44 56 Birgitte Bach Andersen 00:38:04.55 07:36:00 5 km
45 12 Gitte Jeppesen 00:40:24.73 08:04:00 5 km
46 13 Bente Drejergaard 00:40:52.83 08:10:00 5 km
47 19 Helle Ravn Mortensen 00:41:01.91 08:12:00 5 km
48 53 Bente Rendbæk 00:41:01.98 08:12:00 5 km
49 17 Mette Berthelsen 00:44:04.55 08:48:00 5 km
50 30 Kirsten Skriver Steffensen 00:44:46.69 08:57:00 5 km
51 31 Anna Skriver Steffensen 00:44:47.65 08:57:00 5 km
52 32 Ulla Christensen 00:44:49.45 08:57:00 5 km
53 57 Signe Kristensen Riise 00:44:54.18 08:58:00 5 km
54 58 Mariann Kristensen 00:44:55.03 08:59:00 5 km
55 50 Susanne Albrechtsen 00:44:59.41 08:59:00 5 km
56 52 Inge Valbirk 00:44:59.04 08:59:00 5 km
57 34 Dorte Hansen 00:48:55.85 09:47:00 5 km
58 33 Tove Møller Madsen 00:48:56.61 09:47:00 5 km
59 42 Rikke Moesgaard Leth 00:50:22.65 10:04:00 5 km
60 39 Pernille Larsen 00:50:29.94 10:05:00 5 km
61 20 Elin Nielsen 00:53:59.63 10:47:00 5 km
62 44 Lone Grøn 00:54:01.65 10:48:00 5 km
63 41 Trine Holm 00:54:01.09 10:48:00 5 km
64 45 Birgit Svendsen 00:54:01.28 10:48:00 5 km
65 7 Irene Borgen 00:54:28.85 10:53:00 5 km
66 78 Karen Bjerg 00:57:31.29 11:30:00 5 km
67 38 Elin Møller 00:57:42.67 11:32:00 5 km
68 16 Karen Anker Larsen 00:57:47.94 11:33:00 5 km
69 66 Rita Nielsen 00:57:58.21 11:35:00 5 km
70 65 Jytte Troelsen 00:57:59.99 11:35:00 5 km
71 25 Lisbeth Selvejer Sørensen - - 5 km
72 77 Brynhild Solås - - 5 km
0 kommentarer

09-08-14

VDM hvidover

af Esben Elbæk - Permalink

Så er første dag til ende.

 

Maja fik oprejsning fra  sidste år med tiden 15.08 (sidste år lød 100 meteren på 16.80) hvilket gav en sølv medalje.

0 kommentarer

Nyhedsarkiv